Bursztyn. Złoto Północy.

W czwartek 29 lutego w Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu odbył się wernisaż wystawy: „Bursztyn. Złoto Północy”. Gośćmi specjalnymi spotkania byli Tomasz Ołdziejewski i Artur Szyngwelski bohaterowie serialu „Złoto Bałtyku” emitowanego na kanale History.
Wernisaż otworzyła Dyrektor Muzeum Dominika Winiarska- Chodziutko, witając przybyłych gości oraz o inspiracji do powstania wystawy. Wszystko rozpoczęło się od nowego eksponatu, który dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Aktywni Kulturalnie trafił do muzeum. Mowa o amberoskopie  czyli bursztynowym kalejdoskopie. Na świecie są tylko 4 tego typu urządzenia a ich twórcami jest rodzinny team Zbigniew i Marta Włodarscy- ojciec i córka. Tak unikatowy eksponat wymagał wyjątkowej oprawy, powstała wystawa: „Bursztyn. Złoto Północy”.
Otwarcie wystawy szeroko omawiającej tematykę bursztynu poprzedził wykład Marzeny Dewor, pracownika naszego muzeum.

W drugiej części wieczoru o tym co można wykonać z bursztynu opowiedzieli nasi goście specjalni. Model statku „Queen Mary II”? Titanica? Latarnię morską z Helu? A dlaczego nie model Arki Przymierza, posiłkując się szczegółowym, biblijnym opisem?

Spotkanie z Tomaszem Ołdziejewskim i Arturem Szyngwelskim, gwiazdami programu „Złoto Bałtyku” telewizji History Channel zamieniło się w rozmowę między publicznością, a gośćmi. Ciekawość budziły nie tylko tajniki nagrywania programów, ale również specyfika pracy w bursztynie, napięcie twórcze, historia sięgnięcia (dwukrotnie!) po rekord Guinessa. Jedyna granica, jaką znają nasi, pełni pasji, goście to granica wyobraźni! A ta jest jeszcze bardzo, bardzo daleko. Kolejne projekty powstają, wszystko może być inspiracją. Czy można wymarzyć sobie, że noże wykonane ręką Artura Szyngwalskiego trafią do kolekcji Angeliny Jolie? Można pomarzyć i marzenie to zrealizować!

Wyjątkowym zainteresowaniem cieszył się Trójząb Neptuna wykonany przez Artura Szyngwelskiego z magnetytu pozyskanego z bałtyckiego piasku. Skomplikowany projekt, w którym rudę do przetopu trzeba było pozyskać z plaży i przetopić we wzorowanych na japońskich, dymarkowych piecach hutniczych.

Panowie, choć bardzo skromni, są wielkimi ambasadorami polskiego bursztynu. Przywracają mu właściwą rangę, nie tylko wytwarzając piękne przedmioty, ale także uczestnicząc w kolejnych sezonach serialu.

Fani mieli okazję nabyć książkę „Człowiek z bursztynu” Tomasza Ołdziejewskiego i Sylwii Winnik, oczywiście z dedykacją.

Po części oficjalnej zaprosiliśmy do zwiedzania wystawy. Oprócz amberoscopu, ważącego 95 kg bursztynowego kalejdoskopu, można obejrzeć kolekcję bursztynu wypożyczoną przez mieszkańców, stroje wykorzystywane przez poławiaczy jantaru obecnie oraz ponad sto lat temu, tradycyjny warsztat bursztynniczy. Dodatkowo gabloty wypełniła biżuteria autorstwa Marty Włodarskiej, oraz rewalskiej Galerii Siedem. Dodatkowym walorem wystawy są eksponaty wypożyczone z Muzeum Regionalnego im. Andrzeja Kaubego w Wolinie. Pochodzącym sprzed tysiąca lat bursztynniczym produktom poświęciliśmy osobną gablotę.

Dziękujemy wszystkim którzy wsparli nas przy organizacji wystawy!

Wystawę patronatem medialnym objęła History Channel

Na wystawę zapraszamy do 30 września!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proudly powered by WordPress | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Up ↑