Europejskie Dni Dziedzictwa 2023

Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu od lat bierze udział w obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa. Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, którego idea narodziła się w 1985 roku w Granadzie. Na terenie Polski realizowany od 30 lat. W tym roku byliśmy obecni podczas uroczystego otwarcia Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa, które odbyło się 26 sierpnia 2023 r. w Regionalnym Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu.  Celem ZDD jest promocja różnorodności kulturowej regionu, wzmacnianie identyfikacji społeczeństwa Pomorza Zachodniego z jego materialnym i niematerialnym dziedzictwem. Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa prezentują regionalne dziedzictwo historyczne, kulturowe i przyrodnicze pod hasłem „Przestrzenie Dziedzictwa” w które nasze tegoroczne wydarzenie SPACER HISTORYCZNY „ULICAMI DAWNEGO NIECHORZA”  doskonale się wpisał. Jak podkreśliła starsza kustosz Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie Anna Bartczak: „Cały Stary Kontynent świętuje Europejskie Dni Dziedzictwa, by dowieść, że każdy region ma coś cennego, coś, co warto pokazać nie tylko turystom, lecz również samym mieszkańcom(…)Często mieszkańcy poszczególnych regionów są przekonani, że w ich okolicy nie znajduje się nic ciekawego, a tymczasem, nieopodal są obiekty o niebywałej wartości, perły, którymi warto się zaopiekować„. Tym bardziej cieszy obecność mieszkańców jak i turystów podczas obchodów EDD.

Tegoroczne wydarzenie podzielone zostało na 2  części, pierwsza obejmowała wprowadzenie w postaci krótkiej prelekcji wraz z prezentacją multimedialną, drugą część stanowił  spacer historyczny. Wykład oraz spacer poprowadzili Witolda Postracha (kolekcjoner) oraz Jarosław Juszczak (archiwista i historyk), członkowie  nieformalnej grupy „Pod Latarnią” od lat zaangażowani w dokumentowanie i badanie historii.

Podczas spaceru odwiedziliśmy  16 punktów, które znalazły się w folderze przygotowanym specjalnie z okazji EDD. Historie, informacje, ciekawostki omówione zostały przez prowadzących, którzy odpowiadali na szereg zadawanych przez uczestników pytań a na koniec zostali wynagrodzeni gromkimi brawami.
Prezentujemy Państwu listę  budynków, zaprezentowanych podczas spaceru:
01 Dworzec – GbKB Bahnstr – Kolejowa 22
02 Corinth Haus / Kaffee Korner – Bahnstr. 12 – Kolejowa 7