Dzień Osadnika

Dzień Osadnika jest szczególnym wydarzeniem organizowanym od kilku lat przez Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu. Dzień kiedy spotykamy się by zachować pamięć o pierwszych osadnikach, pamięć o tych którzy zdecydowali się tutaj, na naszych terenach zamieszkać po II wojnie światowej. Niejednokrotnie to historie naszych dziadków, rodziców, rodzin czy sąsiadów. Historie ludzi którzy osiedlili się na nowej ziemi by podjąć trud i budować od nowa swoje życie a swą pracą miejsce w którym teraz mieszkamy. Prelekcja historyczna Pana Pawła Pawłowskiego pełnomocnika Wójta Gminy Rewal ds. dziedzictwa kulturowego pt.”Początek na nowej ziemi” poświęcona została mieszkańcom Niechorza. Poznaliśmy losy polskiej robotnicy przymusowej Ireny Leśniewskiej, żołnierza Armii Krajowej Stanisława Lipskiego, mieszkańca budynku w którym obecnie mieści się Muzeum, sybiraka i osadnika wojskowego Zygmunta Bancewicza, który w Niechorzu wraz z rodziną rozpoczął życie rybaka fotografie upamiętniające jego życiorys możemy oglądać na wystawie w Muzeum. W drugiej części spotkania wykład pt. „ Historia Wybrzeża Gryfickiego” wygłosił Pan Grzegorz Burcza, członek Zarządu Oddziału Terenowego Związku Sybiraków w Gryficach, autor książek „Gryfickie Fenomeny” oraz „Historia Ziemi gryfickiej po polsku pisana”. Przywołane zostały wydarzenia, dokonania i osobowości które na trwałe wpisały się w historię naszego powiatu. Wykład podkreślał również znaczenie pozostawionej infrastruktury jak i ogrom poczynionych grabieży i zniszczeń jakich dokonywała Armia Czerwona.

Dzień Osadnika uroczyście zakończyło wystąpienie Pani Jadwigi Mielczarczyk przewodniczącej Związku Sybiraków Koła Terenowego Gryfice.