Historyczny czwartek

Wczoraj mięliśmy przyjemność zaprezentować Państwu kolejną edycję Historycznych Czwartków. Tym razem o historii swojej miejscowości rozmawiali mieszkańcy Rewala… bo:
Historia ma znaczenie!
W sali wystawienniczej w Rewalu w czwartkowy wieczór 15 lutego, odbyło się spotkanie poświęcone przeszłości dawnej osady rybackiej a dzisiaj jednej z najchętniej odwiedzanych miejscowości na wybrzeżu.
Gości, którzy przybyli z całego Powiatu gryfickiego powitali organizatorzy, Wójt Konstanty Tomasz Oświęcimski oraz dyrektor Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu Dominika Winiarska-Chodziutko.
Dzieje Rewala przedstawiła Wioletta Mackiewicz Pietrasik. Mieszkanka i miłośniczka Rewala, polonistka oraz współautorka wystawy w ramach projektu Stowarzyszenia Aktywni Kulturalnie Stary Rewal – Alt Rewahl, którą po raz pierwszy można było obejrzeć w 2015 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Rewalu, a następnie w Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu, w Muzeum w Kamieniu Pomorskim i w Gryficach. Organizator wydarzenia, na nowo zaaranżował ją dla publiczności w ten wieczór.
Wyjątkowym eksponatem był dzwon z 1850 r. Obwieszczający o zagrożeniach i… końcu kąpieli na plaży.
Dzwon przetrwał okres II wojny światowej i jest przechowywany w rewalskim kościele.
Paweł Pawłowski pełnomocnik Wójta Gminy Rewal ds dziedzictwa kulturowego opowiedział o pomnikach i miejscach pamięci na terenie Gminy Rewal. To fenomen, że przez ostatnie 15 lat powstało ponad 30 obiektów o charakterze pomnikowym. Stanowią one znaki pamięci a zarazem są wielką atrakcją turystyczną wypełniając przestrzeń i budując klimat nadmorskich miejscowości.
Jeszcze długo po zakończeniu wystąpień prelegentów, trwały dyskusje i rozmowy na temat przeszłości naszej Małej Ojczyzny.
Dziękujemy za przybycie i wspaniałą frekwencję. Do zobaczenia na kolejnym spotkaniu z historią!