Nowe eksponaty

Nasze Muzeum wzbogaciła się o 21 nowych pozycji. To eksponaty przekazane przez, mieszkającego w Rewalu, rybaka, Zbigniewa Kaniewskiego.

Zbigniew Kaniewski- jak opowiada- kartę rybacką odebrał 12 grudnia 1983 roku a swoją pracę rozpoczął w kwietniu 1984 r. na niechorskiej  jednostce  NIE 12, należącej do  Józef  Atmanowicza. Już we wrześniu 1983 roku pływał w Rewalu na RWL 3 wraz z rybakiem Andrzejem Błachutą, następnie na RWL 6 na której pływa do dziś ze Zbigniewem Sikorą. Od 10 lat łowi również na Zalewie Kamieńskim, stąd też nasza kolekcja wzbogaciła się o eksponaty używane na wodach zatok i ujść rzek. Pływaki, kotwice, podbieraki, wiosła, wodery, waga to wszystko trafi do konserwacji oraz opracowania. Część eksponatów już wyeksponowaliśmy na wystawie stałej, zewnętrznej oraz wystawach czasowych.

Przy rybackich checzach, na zapleczu muzeum, można m.in. zobaczyć kolekcję mieroży, formy żaka, w której pierwszy pałąk nie jest okrągły, a zaopatrzony w pionową poprzeczkę.

Na hakach pod strzechą zobaczycie„sklarowane” wontony, prostokątne sieci o niewielkich oczkach. Te egzemplarze wykonane zostały z podwójnie skręcanej linki stylonowej, wycofanej z użytku po wprowadzeniu sieci żyłkowych.

Do najciekawszych eksponatów należy sadz na żywca, kształtem przypominający mały domek.

To drugi w naszych zbiorach.  Bardzo dziękujemy za przekazaną kolekcję!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proudly powered by WordPress | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Up ↑