Wspomnienie o Jerzym Porębskim

Z ogromnym żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jerzego Porębskiego, człowieka bez którego kultura polskiej muzyki szantowej nie istniałaby w tak rozwiniętej formie, jak dzisiaj. Jerzy Porębski związany był z Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu od początku lat dwutysięcznych, czyli od pierwszych lat funkcjonowania Muzeum w obecnej siedzibie – przy Alei Bursztynowej 28. Niejednokrotnie zaszczycił nas, mieszkańców Gminy Rewal i przyjezdnych gości swoim recitalem. Był związany z obchodami Święta Śledzia oraz ze Stowarzyszeniem Miłośników Tradycji Rybołówstwa Bałtyckiego w Niechorzu.

Jerzy Porębski od 1965 roku związany był ze Świnoujściem gdzie trafił z rodzinnego Sosnowca do Morskiego Instytutu Rybackiego. Pływał na statku badawczym RV Profesor Siedlecki. Był współzałożycielem legendarnej grupy szantowej Stare Dzwony.

Dzisiaj myślimy, że tak jak w jego kultowej piosence „Gdzie ta keja”: „Przeszły lata zapyziałe, rzęsą porósł staw/ Na przystani czółno stało, kolorowy paw/ Zaokrągliły się marzenia, wyjałowiał step/ Lecz ciągle marzy o załodze ten samotny łeb”. Wierzymy, że dzisiaj Jerzy Porębski spotkał się z członkami swojej wymarzonej załogi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proudly powered by WordPress | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Up ↑