Europejskie Dni Dziedzictwa 2024

Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu serdecznie zaprasza na kolejną odsłonę Europejskich Dni Dziedzictwa, które odbędą się już w sobotę 14 września o godz. 16:00. W tym roku proponujemy dwa interesujące spotkania odnoszące się do naszej lokalnej historii i kultury.

Pierwsze z nich to wykład Jarosława Juszczaka pt. „W poszukiwaniu niechorskich łodzi… NIE–2”. Prelekcja poświęcona będzie łodziom przystani w Niechorzu. W pierwszej części pokazane będą najdawniejsze powojenne dokumenty o przystani w Niechorzu oraz przemianom zachodzącym w niej z biegiem lat. Ponadto omówiona zostanie historia 50-letniej łodzi rybackiej NIE-2, która w 2023 roku powróciła do Niechorza po 28 latach. .

„Koleje wąskotorowe na Pomorzu Zachodnim” to prelekcja Olgi Baranowskiej, a w jej trakcie usłyszymy o historiii losach małych kolejek od czasów przedwojennych, aż po dzień dzisiejszy. Nie zabraknie wśród nich Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej, która swoje kursy na trasie z Gryfic do Niechorza rozpoczęła już 128 lat temu!

W czasie spotkania zaplanowaliśmy warsztaty dla dzieci pt. „Pocztówka z muzeum”, a całość zwieńczy koncert zespołu Iga’cki Band. Znany zespół szantowy zaśpiewa autorskie piosenki o tematyce morskiej związane z Pomorzem Zachodnim a także popularne szanty. Dla tych, którzy lubią sobie pomuzykować przewidziano śpiewniki – a na tych, którzy w trakcie wspólnej zabawy zgłodnieją, czekać będzie stoisko z kiełbaskami.

Zapraszamy w sobotę 14 września, od godziny 16.00! Wstęp wolny.

Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu

Aleja Bursztynowa 28