Noc Muzeów

18 maja zapraszamy mieszkańców i gości do Muzeum Rybołówstwa Morskiego na nocne zwiedzanie i szereg atrakcji przygotowanych specjalnie na jedyną taka noc w roku – Noc Muzeów.
Tegoroczne wydarzenie jest dla naszego muzeum wyjątkowe gdyż wplata się w całoroczne obchody 30-lecia powstania Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu. Tak, tak, istniejemy już 30 lat!
Stąd też, jednym z głównych punktów majowego wieczoru będzie premiera książki „Rybacy – portret własny. Tom 2. Rewal” Przemysława Łonyszyna.
Z okazji 30-lecia zaplanowaliśmy również zmianę zewnętrznego wizerunku naszego muzeum. Na ścianie pojawi się mural upamiętniający Jerzego Porębskiego.
Mistrz morskiej gawędy, oceanograf, ichtiolog, poeta, nadmorski bard, autor szanty „Gdzie ta keja…” uznanej za polską szantę stulecia, był wielkim przyjacielem naszego muzeum.
Gościem, który uświetni wydarzenie będzie Pani Helena Porębska, która przybliży nam życie, osiągnięcia i pasje męża.
Szantymeni: Mark Twain, Jacek Wójcikiewicz, Mariusz Ściesiński wystąpią z programem piosenek „Poręby”.

 

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Festyn Majowy

Zapraszamy 2 maja o godzinie 15:45 🕰 do Niechorza gdzie będziemy świętować Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 🇵🇱 oraz Festyn Majowy 🌺! Będzie to doskonała okazja aby wspólnie uczcić Naszą Narodową dumę i cieszyć się wspaniałą atmosferą 🥰.

Będą atrakcje dla całej rodziny 🤸, koncerty 🎤, stoiska z domowymi wypiekami 🥧, grill 🍖 oraz wiele innych niespodzianek 🎁. Zabierzcie flagi 🇵🇱, dobry humor 😁 i przyłączcie się do świętowania! 🇵🇱🎉

 

Majówka w Muzeum Rybołówstwa Morskiego

Zapraszamy podczas długiego weekendu majowego do odwiedzenia naszego Muzeum. 

Czekają na Państwa wystawy stałe, które przybliżają historię rybactwa i rybołówstwa, pracę rybka, przedstawiają przyrządy nawigacyjne, piaski Wybrzeży Świata, przyrodę Bałtyku jak i dwie wystawy czasowe. Pierwsza wystawa czasowa „Ostki, ości, ościenie” prezentuje  33 eksponaty jednych z najstarszych narzędzi używanych do połowu ryb. Opowiada o ich historii, sposobie wykorzystania oraz różnorodności. Druga wystawa czasowa na którą zapraszamy „Bursztyn. Złoto Północy” szeroko omawia tematykę bursztynu. W amberoskopie niezwykłym eksponacie, który stał się inspiracją wystawy na Majówkę zmieniamy płytkę Petriego. Przed nami nowa odsłona niepowtarzalnych obrazów z bursztynem.

 

 

 

Mały Konkurs Recytatorski

Dnia 19 marca w Sali Wystawienniczej w Rewalu odbył się eliminacje gminne Małego Konkursu Recytatorskiego🎭. W eliminacjach udział wzięli uczniowie ze szkół w Pobierowie, Rewalu i Niechorzu. Uczestnicy wystąpili w trzech kategoriach wiekowych:
  • klasy I-III
  • klasy IV-VI
  • klasy VII-VIII
W jury konkursu zasiadały Pani Barbara Kral, która została wybrana na przewodniczącą  jury oraz członkowie Pani Beata Sipiak oraz Pani Wioletta Mackiewicz-Pietrasik, które stanęły przed niełatwym zadaniem wyboru, spośród 58 uczestników, trojga zwycięzców poszczególnych kategorii. Zwycięzcy będą reprezentować gminę Rewal w eliminacjach powiatowych
już 13 kwietnia 2024 r. o godzinie 10.00 w Gryfickim Domu Kultury 🤩
🌸W kategorii klas I-III:
I miejsce zajęła Kaja Sopyłło
II miejsce zajęła Marika Dąbrowska
III miejsce zajęła Lena Wiśniewska
Wyróżnienia otrzymali:
Zuzanna Ćwirko- Godycka, Julia Michalonek, Helena Zelwak, Igor Kołodziński,
Amanda Kwiecińska
🌸W kategorii IV-VI
I miejsce zajęła Pola Sobestjańska
II miejsce zajęła Natalia Mickiewicz
III miejsce zajął Aleksander Waga
Wyróżnienia otrzymali:
Aleksandra Lewicka, Alicja Kusztelak, Paulina Strumińska, Piotr Lefik, Eryk Emski
🌸W kategorii VII-VIII
I miejsce zajęła Oliwia Surowiecka
II miejsce zajęła Lena Brodzińska
III miejsce zajął Piotr Niemiec
Wyróżnienia otrzymały:
Magdalena Toporkiewicz, Laura Robakowska
Wszystkim uczestnikom gratulujemy👏🏻 odwagi i pięknych występów, a zwycięzcom życzymy dalszych sukcesów!
Trzymamy kciuki ✊🏻

Spotkanie autorskie z Mileną Witecką-Sznajder

Wczorajsze popołudnie warto było zarezerwować sobie na spotkanie autorskie z Mileną Witecka-Sznajder. Niezwykle skromną, autentyczną z pokaźną listą ukończonych kierunków oraz kursów autorką książki📖 „W drodze…”. Książka napisana w formie dziennikarz z podróży 🌎 jest uwieńczeniem projektu przejścia Polski pieszo dookoła na 3568 km. Podczas spotkania Milena opowiedziała o przygotowaniu fizycznym, mentalnym oraz logistycznym do takiej przygody. O swojej drodze do aktywności sportowej i podejmowaniu kolejnych ekstremalnych wyzwań. Autorka zapytana opowiedziała o zdobyciu Korony Gór Polskich🏔 w 7 dni oraz 27 szczytów KGP w 5 dni. Milena często podkreślała jak kluczowe jest czerpanie radości z tego co robimy szczególnie w stanach kryzysu, zmęczenia i ciągłej zmiany. Mogliśmy posłuchać o serdecznym przyjęciu w wielu zakątkach Polski, gdzie Milena naturalnie staje się ambasadorką naszej gminy. Jak sama mówi jej serce jest w Pobierowie. O szacunku i bliskości z naturą🌿 podczas pieszych podróży i o tym jak odnaleźć się po powrocie do domu w tych wszystkich luksusach😉 Pytania, rozmowy, kolejne projekty. Nie inaczej! Wspaniałe spotkanie z inspirującą kobietą nie mogło się zakończyć bez planu na kolejne wyprawy🚶‍♀️🚶‍♂️

  • .
    Podczas spotkania autorka podpisywała🖊 swoja książkę, każdą wyjątkowo z indywidualną dedykacją.
    Dziękujemy za piękne popołudnie i dobry czas 😇‼️

Dzień Osadnika

Między wyzwoleniem a zdobyciem… Gmina Rewal podczas II wojny światowej.
Złożenie kwiatów pod pomnikiem, uczczenie pierwszy osadników powojennych, a następnie ciekawa debata w naszym muzeum!
Choć wczorajsze spotkanie mogło być tradycyjnym wykładem związanym z kolejną rocznicą „Dnia Osadnika”, zamieniło się w ożywioną dyskusję. Paweł Pawłowski, pełnomocnik wójta ds. kultury i dziedzictwa narodowego, przedstawił relacje wybranych robotników przymusowych, którzy pracowali u niemieckich bauerów w czasie II Wojny Światowej. Nakreślił przebieg walk które trwały w naszej okolicy w pierwszy dniach marca 1945 roku. Niemieckie zgrupowanie „von Tettau” ujęte w kotle przez wojska radzieckie i polskie, to bardzo intersujący temat dla dzisiejszych historyków, nie tylko z naszej gminy. W debacie wziął udział Wojciech Jarząb, znany gryficki historyk i regionalista, który zakwestionował skład jednostek biorących udział w walkach o Niechorze 11 marca 1945. Wojciechowi
Jarząbowi udało się dotrzeć do unikatowych oryginalnych notatek rosyjskiego sztabu z tych dni. Wynika z nich, że ówczesne Horst (dzisiejsze Niechorze) zostało zajęte wyłącznie przez Armię Czerwoną 11 marca około godziny 15.00. Jednostki 2. Dywizji Kościuszkowskiej oraz 13.pułku artylerii przeciwpancernej, wymienione niegdyś na niechorskim pomniku, miały w tym czasie znajdować się pomiędzy Kamieniem Pomorskim, a Dziwnówkiem. Do opinii Wojciecha Jarząba, wątpliwości zgłosił Paweł Grabowiec, również regionalista, popularyzator historii. Panowie ustalili, że historia zajęcia Niechorza przez wojska radzieckie i polskie wymaga kolejnej, drobiazgowej analizy. Rozmowy przeniosły się w kuluary, gdzie przy słodkich przekąskach, oraz śledziach
przygotowanych przez panią Aleksandrę Budner – Wachowiak, debatowano nad
przebiegiem marca 1945 roku.

Spotkanie autorskie z Mileną Witecką-Sznajder

Zapraszamy serdecznie na spotkanie autorskie z Mileną Witecką-Sznajder😊– podróżniczką, pasjonatką, kochającą aktywność i rozwój, miłośniczką sportu🏃🏻‍♀️, literatury📓 i dobrego jedzenia🍤, finisherką wielu biegów długodystansowych (od 65 do 110 km), pomysłodawczynią i zdobywczynią Korony Gór Polski w 7 dni oraz 27 szczytów KGP w 5 dni! Wraz z mężem w 2021 roku ukończyła projekt przejścia Polski pieszo dookoła 3568 km -projekt zakończył się sukcesem i książką📓, dziennikiem ” W drodze…”o swoich pasjach, miłości do podróży i gór ⛰️posłuchamy na spotkaniu 13 marca o godz. 17.00 w Sali wystawienniczej w Rewalu😊
Zapraszamy! Wstęp wolny 😊

Dzień Osadnika 12 marca 2024 r.

Wójt Gminy Rewal Konstanty Tomasz Oświęcimski oraz Dyrektor Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu Dominika Winiarska -Chodziutko zapraszają na tegoroczne spotkanie związane z obchodami Dnia Osadnika. Wydarzenie odbędzie się 12 marca 2024 r.
o godz. 17.00 w naszym muzeum.
Wykład i prezentacja pt.: „Między wyzwoleniem a zdobyciem… Gmina Rewal podczas II wojny światowej”  zostanie poświęcona 79. rocznicy zdobycia Niechorza i zakończenia walk na Pomorzu zachodnim w czasie II wojny światowej.
12 marca 1945 r. w Niechorzu jak i na całym obszarze dzisiejszej Gminy Rewal zakończyły
się walki toczone w ramach Operacji pomorskiej – operacji ofensywnej Armii Czerwonej i
Wojska Polskiego przeprowadzona w lutym i marcu 1945 roku na froncie wschodnim II
wojny światowej. Celem operacji wykonywanej siłami 1. i 2 Frontu Białoruskiego było
rozbicie wojsk niemieckich na terenie Pomorza, które zagrażały siłom sowieckim, na
głównym, berlińskim kierunku operacyjnym. Druga wojna światowa trwała dalej, ale front
przeszedł dalej na zachód a na wybrzeżu stanęły jednostki utrzymujące obronę
przeciwdesantową oraz stabilizujące nasze kruche jeszcze władztwo nad tym obszarem.
W walkach brali udział żołnierze. To ludzie, którzy szli na rozkaz. Niejednokrotnie mieli
brzmiące z języka polskiego nazwiska. 12 marca 1945 roku skończyła się tu władza
nazistowskich Niemiec, ale polska – jeszcze nie nastała. Trudno też mówić, że tego dnia
Niechorze zostało „wyzwolone” z rąk niemieckich. Postępująca na zachód Armia Czerwona
zajęła opuszczone przez Niemców miejscowości – Pogorzelicę, Niechorze, Rewal, Śliwin,
Trzęsacz, Pustkowo i Pobierowo. Należy zaznaczyć, że od 8 marca 1945 r. rejon Niechorza i
Trzęsacza był teatrem koncentracji sił niemieckich, „wędrującego kotła” grupy korpuśnej gen.
Hansa von Tettau. W jej skład, której sztab znajdował się w Niechorzu wchodziły: Dywizja
Piechoty „Bärwalde” resztki 15. Dywizji Grenadierów SS (łotewskiej), 33. Dywizji
Grenadierów SS „Charlemagne” części Dywizji Pancernej „Holstein”, 1. i 5. oddziały
niszczycieli czołgów, 2. batalion alarmowy, lewe skrzydło 10. Dywizji Pancernej SS
„Fründsberg”. Grupa posiadała dodatkowo wsparcie lotnictwa morskiego z Dziwnowa oraz
dwóch ciężkich krążowników: „Admiral Scheer” i „Lützow”. Zaopatrywana była z morza w
okolicach Niechorza.
Raport jaki 9 marca 1945 r. złożył mjr Krona, oficer szkoleniowy 3. Armii Pancernej, który
wylądował samolotem Storch na łące opodal latarni morskiej w Niechorzu brzmiał:
…„Tettau siedzi w Niechorzu i ma przyczółek szerokości 20 km i długości 10 km. Jego
przebieg: cegielnia Pustkowo włącznie, Dreżewo włącznie, Karnice włącznie, Czaplin Mały
włącznie, Chomętowo włącznie, Sadlno, Włodarka aż do Mrzeżyna. Na odcinku od
Niechorza do Chomętowa włącznie znajdują się części Dywizji Pancernej „Holstein” bez
pojazdów gąsienicowych, stamtąd do Włodarki Dywizja Piechoty „Pommern”, łotewska 15.
Dywizja Grenadierów SS dalej do Mrzeżyna. Na przyczółku znajduje się około 50
000 ludzi,
z tego połowa to cywile, a połowa żołnierze. 1. i 2. batalion 5. Dywizji Strzeleckiej przeszły
przez Golczewo i stoją teraz pod Szczecinem. Sprzęt ciężki: 30 luf artyleryjskich, nieco mniej
dział 8,8 cm, lawety samobieżne. Nie ma do tego dokładnych danych. Brak dział
przeciwpancernych i czołgów. Dywizja Pancerna „Holstein” całkowicie spieszona. (…) pod
Dziwnowem tylko jeden most 5-tonowy! Należy użyć promów!”.
Ostatecznie Niechorze zostało zdobyte przez jednostki 7. Korpusu Kawalerii Gwardii Armii
Czerwonej oraz 2. Warszawską Dywizję Piechoty i 13 Pułk Artylerii Pancernej Ludowego
Wojska Polskiego dnia 12 marca 1945 roku.
Dla mieszkających tu od pokoleń Niemców, rozpoczynał się okres niepewności i stopniowo
postępujących wysiedleń. Dla robotników przymusowych wielu narodowości pracujących
w gospodarstwach rolnych u niemieckich bauerów to czas wyzwolenia. Część z nich wróci do
swoich domów w Polsce centralnej, część zostanie na ziemiach zachodnich. Na wyzwolonych
terenach osiedlą się m.in. osadnicy wojskowi a z tzw „centrali” przyjadą nowi mieszkańcy –
pionierzy kresów zachodnich.
Z tej okazji jak co roku przedstawiciele administracji, młodzieży ze szkół Gminy Rewal
i środowisk kombatanckich odwiedzą pomnik w niechorskim parku oraz złożą kwiaty i zapalą
znicz pamięci będący hołdem wobec wszystkich pionierów naszego wybrzeża.
12 marca może być dla nas współcześnie żyjących, dniem refleksji nad zmianą, która wiązała
się z zajęciem Niechorza przez Armię Czerwoną a co się z tym wiąże przybyciem na
wybrzeże polskiej ludności i rozpoczęciem całego procesu osiedleńczego. Data, o której
mowa, nie jest początkiem masowej obecności Polaków na wybrzeżu, ale rozpoczęciem
nowego etapu w historii Polski. A propos dyskusji nad obchodzonym do lat
90. XX w. wyzwoleniem poszczególnych miejscowości Pomorza zachodniego, nie można
odmówić takiemu nazewnictwu pewnych podstaw. W końcu teren Pomorza Zachodniego jest
w swych korzeniach obszarem słowiańskim, z gruntu bardziej polskim niż niemieckim. Stąd
można 12 marca 1945 r. określić „dniem przywrócenia Niechorza polskiej macierzy”. Ziściły
się dawno deklamowane słowa poety: „a orły białe, lotem błyskawicy, opadną na dawnej
Chrobrego granicy”…
12 marca 1945 r. nie jest datą, od której zaczyna się na tych terenach Polska ale zapewne to
data kluczowa wiążąca się z mitem założycielskim tej części Polski na Wybrzeżu Rewalskim.
Wykład wygłosi Paweł Pawłowski – pełnomocnik
Wójta Gminy Rewal ds. dziedzictwa kulturowego – historyk wojskowości, menadżer kultury,
regionalista, muzealnik, pilot i przewodnik turystyczny.
Po zakończeniu prelekcji Organizatorzy przewidują dyskusję z publicznością oraz prezentację
najnowszej wystawy otwartej 29 lutego 2024r. „Bursztyn. Złoto Północy.”

Proudly powered by WordPress | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Up ↑