Nie tylko ryby…

Rybacy w sieciach wyciągają ryby, czy tylko? Kotwice, boje, bursztyny, butelki i odpady plastikowe, korzenie i konary drzew, a także… ciekawe eksponaty. To wszystko mogą Państwo zobaczyć na nowej wystawie czasowej w naszym Muzeum.

Wystawa czasowa „Nie tylko ryby, czyli co rybacy znajdują w sieciach” znajduje się na piętrze Muzeum. Błękitnie wyciemniona sala, skośne ściany oraz rozpięte sieci sprawiają wrażenie toni morskiej.

Na wystawie prezentujemy przedmioty wydobyte w sieciach rybackich. Do najcenniejszych należy: oktant, XVIII wieczne urządzenie nawigacyjne. Znajdziemy również fragment topora bądź motyki wykonany z poroża jelenia pochodzący prawdopodobnie z neolitu. Na wystawie obejrzeć można kotwice porośnięte pąklami, skorodowane boje, śruby łodzi i inne eksponaty znalezione w sieciach rybackich.

Ważnym punktem wystawy jest wątek ekologiczny. Osobną przestrzeń zajmują plastikowe odpady wydobywane przez rybaków z bałtyckiej toni. Problem plastiku w przyrodzie dotyczy również Morza Bałtyckiego.

Dopełnieniem wystawy są wydruki artykułów prasowych opisujących ciekawe znaleziska.

Możemy z nich dowiedzieć się o wyciągniętym w sieciach wraku samolotu, maszynie szyfrującej Enigma, czy… liście w butelce, który dryfował w morzu prawie sto lat.

Wystawa będzie czynna do końca września.

Plan i aranżacja wystawy: Michał Ostrowski, współpracownik muzeum.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proudly powered by WordPress | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Up ↑